E-Ticaret Girişimlerinde Odak Noktası

Yeni kurulan e-ticaret girişimlerini işim ve ilgi alanım olmasından dolayı sıkı şekilde takip ediyorum. Kimileri üzerinde uzunca kafa yoruyor  kendi süzgecimden geçirip analiz etmeye çalışıyorum.

Bir girişimi analiz ederken ilk anlamaya çalıştığım konu  o girişimin neye odaklandığı.  Neyi sattıklarından ya da hangi kategoride hizmet verdiklerinden  bahsetmiyorum.  Bir girişimin neye odaklandığı o işin iletişim dilinden, tasarımına, müşteri hizmetlerinden, pazarlamasına kadar uzanan geniş bir yelpaze.

Kısacası bir işin Odağı onun Dilini/ Lisanını oluşturuyor.

Son zamanlarda incelediğim e-ticaret girişimleri için, trend, sansasyon ve moda üç sıcak odak konusu. Yani fokus,  Sürekli olan yerine sürekli değişene odaklanmak   Ne kadar doğru ve ne kadar sürdürülebilir tartışılır.

Biraz irdeleyelim.

 Türkiye’den iki örnek – Değişene Odaklanmak

www.avmmall.com/ Buradaki habere göre   ”tasarımı dikkat çeken bu yeni girişimde‘   AVM ve yaşam alanı havası yansıtılmaya çalışılmış.  Yani 3 Boyutlu alışveriş deneyimini internette yaratmaya odaklanılmış.

Başka bir örnek ise, devlet destekli olarak kurulan  www.epttavm.com ( Evet evet sadece site değil ismi de 3 Boyutlu )  Odak noktaları ”Türkiye’nin ilk 3 boyutlu alışveriş merkezi’ olmak.

Bir konuda ilk olmanız müşterileriniz için ne kadar önemli? Ya da fayda yaratmayan bir deneyim yaşatmanız? Müşteriler , ihtiyaçlarına  çözüm bulan, müşteri önceliklerine değer veren firmaları daha çok tercih ediyor.

Her gün sadece ödeme sayfasındaki 3D secure  sistemi sebebiyle bir çok müşteri alışverişi yarım bırakırken tüm alışverişi 3 Boyutlu bir deneyim üzerine inşaa etmek  en hafif tabirle  budalalık olur.

Dünya’dan  iki örnek – Değişmeyene Odaklanmak.

1994 yılında kurulan Amazon.com ilk kurulduğu günden bugüne Hızlı ve ücretsiz nakliyat, geniş ürün yelpazesi,müşteri merkezli iade politikaları üzerine odaklanmış durumda.

Amazon değişmeyene odaklandığı için başarılı. (1) ( Amazon İngiltere’de  5 bin noktada teslimat bölgesi oluşturuyor)  (2)  ( Amazon 10 şehirde aynı gün içinde teslimata başladı)  (3) ( Amazondan paket teslimatında emanet dolabı uygulaması )

Evet 18 yıl sonra bile  Amazon.com‘un en büyük odaklarından biri hala Hızlı teslimat.

Ve dünyanın en büyük alışveriş platformlarından Ebay, 1995′de kurulduğu günden beri en büyük odak noktası  güvenli e-ticaret platformunu üzerine inşaa ettiği feedback sistemi.

Ortağım Atilla Bey , ebay’de 2001 yılından beri ticaret yapıyor. Ebay dükkanı Titanium Powerseller  statüsünde yani yıllık min 1.8 milyon $ + ciro yapıyor ve positive feedback sayısı %98 üstünde.

Yani tersten okursak 1.8 milyon $ + ciro yapabilmesinin sebebi % 98 üstü  üstü pozitif feedback’inin olması. Odak: Güven.  Bu sayede sepet değeri 10 bin Euro olan bir saati yüzünü hiç görmediği bir Avustralyalıya satabiliyor. ( Aynı ürünler düşük feedback’i olan bir ebay dükkanında satılmıyor. -Test edildi -)

Ebay’in  değişmeyen odağı 17 yıldır alıcıyla satıcı arasında güvenli  bir alışveriş platformu olmasını sağlayan feedback sistemi.

Ya Değişim ? İnovasyon yapmayalım mı?

İnovasyon dediğimiz kavramın  yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. İnovasyon uçup kaçmak var olmayan bir şeyi var etmek demek değil. İnovasyon sadece farklılık olsun diye yapılan bir şey hiç değil. İnovasyon’un tam ortasında hala müşteri var ve muhtemelen bir 1000 yıl daha orada kalacak.

Öyleyse inovasyon tanımı:  müşteri ihtiyaçlarına uygun, işe yarayan ,ihtiyaca yönelik  yenilikçi çözümler üretmek  olabilir.

Tüm işletmeler için geçerli olsa da özellikle İnternet girişimleri için  insanların bugün olduğu kadar 10 yıl sonra da talep edeceği şeylere yatırım yapmalı. Çünkü  rekabet çok, zaman az, maliyetler yüksek. Öz’e odaklanmak şart.

Müşterileriniz bundan 10 yıl sonra bile sizden hızlı teslimat, kullanım kolaylığı ve güven isteyecekler.

”Bir girişimci olarak ilk odaklanmamız gereken neye odaklanmamamız gerektiğini keşfetmek.”

Bu yazım ilk olarak http://www.onlinepazarlama.co‘da yayınlanmıştır.