Excel Makrosu’ndan Hallice… Google Adwords Reklamları

2008 yılından beri arama motoru pazarlaması üzerine çalışıyorum. Hem ajanslar’da profesyonel olarak çalışırken, hem de daha sonrasında serbest zamanlı olarak danışmanlık verdiğim dönemlerde büyük markalarla çalışma ve hesaplarını yönetme şansı buldum. Bu dönem içerisinde ‘müşteri’ tarafıyla çok fazla iletişim halinde olduğum  gibi farklı sektörlerin dinamiklerini de inceleme ve öğrenme fırsatı da yakaladım.

Bu süre zarfında en çok dikkatimi çeken konulardan birisi, müşterilerin Google Adwords’ü çalıştıkları şirketlerin pazarlama planlarının ve offline süreçlerin  tamamen dışında düşünmeleri, adwords’ü  tüm iletişim sürecin tamamen dışında tutmalarıydı.

Adwords, Ajans ya da  kurumlarda ki bir  ‘bilen’  tarafından ‘girilmesi gereken’ bir mecra olarak görülüyor.  Medya planı bütçesi’nin küçük bir kısmıyla ‘harcanması gereken’ bir mecra olarak planda yerini alıyordu. Kampanya dönemi sonunda En iyi ihtimalle ajanslardan CTR bilgileri alınıyor ve plan kapatılıyordu.

Bu sure zarfında farklı kurumlarda ve sanayi odalarında google adwords konusunda eğitim verme, sunumlar yapma şansımda oldu. Genelde  sunumlarda ‘Ne İşe Yarar Bu Google Adwords’ sorusuna cevap arayanların  konuya bakışları da çok benzerdi.

Bundan dolayı, sunumun en başında;

‘Google Adwords, sizin pazarlama iletişiminiz içinde mevcut genel planınızın bir parçası ve mecralarınızdan sadece birisi. Google kampanyalarını kurgularken offline süreçleri ,sektör ve dönemsel dinamikleri göz ardı etmemelisiniz’ diye girizgah yapıyordum.

Anlayacağınız  hem iş profesyonelleri tarafında  hem de  sunumlara katılanlar arasında Google adwords en iyi tabirle ‘excel makrosu’ algısındaydı.

– Görüntülü Reklam Ağından bahsetmiyorum bile, o konuyla ilgili bir algı bile yoktu 🙂

Tabi süreç ve bakış açısı değişti. Bu değişimde, Google Adwords’ün elle tutulabilir sonuçlar sunması ve tüm iletişim kanalları arasında en hızlı cevap veren reklam pazarlama aracı olmasının da etkisi büyük.

Bu kadar offline- online bağlantısından ve sonuçlardan bahsetmişken bir istatistik paylaşmak istiyorum. Tüm yazdıklarımın altını dolduracak hatta ilgili sektördekiler tarafından tatbik edilebilecek bir istatistik.

Bu istatiski Google’ın ücretsiz araçlarından  biri olan  ‘Google Insights for Searchü’ kullanarak elde  ettim. Bu araç, ilgili anahtar kelimeleri seçtiğiniz tarihlerdeki aranma hacmini  istatistiki olarak verir. Aslına bakarsanız  bu araç doğru kullanımda ilgili anahtar kelimenin  yani sektörel bir ürün ya da hizmetin geçmişe yönelik istatistiklerini size vererek  geleceğe yönelik bir projeksiyon geliştirmenizi sağlayabilir.

Aşağıda ‘saç dökülmesi’ anahtar kelimesinin son 5 yıllık aranma hacmini aylara dağıtılmış bir şekilde görüyorsunuz. Dikkat ederseniz son 5 yıllık istatistiklerde –hiç şaşmadan- Agustos ayı sonunda artmaya başlayan aranma hacmi 3-4 aylık periyotta yıllık değerlerin üstüne çıkıyor.

Sonbaharda mevsimsel olarak artmaya başlayan dökülmeler  bu sıkıntıyı yaşayan kişiler tarafından ilk olarak Google’a soruluyor. İşte Adwords’ün ilgili sektöre katkısı tam da burada başlıyor ki ben buna ‘Tam Yeri Tam Zamanı Reklamcılığı’ diyorum.

İnsanların tam da ihtiyaçları olduğu ve o ihtiyaçlarına yönelik bir arayışa girdiklerinde ilk baktıkları yer google. Bu kişilere işlerine yarayacak, yaratıcı bir fırsat sunabilir, ürününüze, hizmetinize olan ilgiliyi ve satışı arttırabilirsiniz

Bu örnekte fırsat ürünü; saç dökülmesini önleyen bir şampuan, mezoterapi, dökülmeyi önleyen serum vb ürünler olabilir.

Bu kısımda kısaca bir parantez açmak istedim. Google artık tüm mecralar için ( TV,Radyo, Gazete,  vb )  bir huni görevi görüyor. Tüm öğrendiklerimizi, duyduklarımızı öncelikli olarak google’ın hunisinden geçiriyor daha sonra aksiyon alıyoruz.

Siz de kendi ürününüz ve hizmetinizle ilgili benzer çalışmalar yapabilirsiniz.  Unutmamanız gereken kısım;

‘Google Adwords, sizin pazarlama iletişiminiz içinde mevcut genel planınızın bir parçası ve mecralarınızdan sadece birisi. Google kampanyalarını kurgularken offline süreçleri ,sektör ve dönemsel dinamikleri göz ardı etmemelisiniz’

Şimdiden kolay gelsin.