İstanbul Sanayi Odasında Google Reklamcılığı Eğitimi Verdim

Bir önceki yazimda da belirtmistim. 5 ekim Sali günü Aytaç Mestçi‘yle birlikte Istanbul sanayi odasinda “Google Reklamciligi”  üzerine bir egitim-seminer verdik. Seminer beklentilerimizin çok üstünde bir katılımla gerçeklesti. -120 kisiye yakin – çok yorucu ama bir o kadar faydali bir eğitim oldu. Geri bildirimler çok güzel gelen insanlar gerçekten kafalarinda bir çok soruya cevap bulup döndüklerini ilettiler.

iki konu dikkatimi çekti;

Birincisi kadinlarin sayisi çok fazlaydi ve erkeklerden daha aktif katilim gösterdiler. Sektör adina iyi bir gelisme olarak görüyorum. ikincisi ve önemli olan tarafı egitime katilanlarin gerçekten nitelikli kisiler olmasi ve genelde büyük kurumlari temsilen gelmeleriydi.

“Sirketler google reklamciligini ve gücünü anladilar” seklinde yorumlamak da mümkün fakat bence bu uyanış sadece Google Reklamciliginin efektif olmasindan ya da sirketlere yaptigi katkidan kaynaklanmiyor. Ayni zamanda sirketler artik harcadiklari parayi ajans tarafinda sorgulamak istiyorlar. Bir çok kisi ders arasinda gelip, “su ajansla çalisiyoruz siz ne dersiniz” tarzinda sorular yönelttiler. Kimileri bazi ajanslardan dert yandi. Harcadiklari paralarin bosa gittigini, kendilerine detayli raporlamalarin sunulmadigindan sikayet etti.

Ben uzun zamandan beri bu konu hakkin da düşünüyor,yaziyor meslektaslarimla konuyu paylasiyorum. Kisa vadede  para kazanmak adina ajanslar müşteri tarafini kaba bir tabir olacak ama “kandiriyorlar”.Orta ve Uzun vadede bu tarz yaklasimlarin sadece bahsi geçen ajanslara değil tüm sektöre ve sistemin kendisine zarar verecegini düsünüyorum. Bu egitimlerin sirketleri ve bireyleri bilgilendirme adina çok yararli olduğunu 5 ekim günü bir kez daha anladim.Egitime katilanlara ve katki yapanlara buradan tekrar tesekkür etmek istiyorum.

Eğitimlerimiz artarak ve çesitlenerek devam edecek tekip etmenizi öneririm